Čo je to hydropónia?

Hydroponické pestovanie rastlín je moderná a inovatívna metóda pestovania rastlín bez použitia tradičnej pôdy. Jedná sa o nenáročný spôsob pestovania, kde rastlina rastie priamo v živnom roztoku, teda pre takéto pestovanie potrebujeme len rastlinku a špeciálny kvetináč či vázu ☺.  Živným roztokom je voda obohatená o živiny potrebné pre správny a zdravý rast rastliny.

Týmto spôsobom sa dajú pestovať takmer všetky rastlinky. Často pestovanými izbovými rastlinami sú  lopatkovec (Spathiphyllum), antúria (Anturium), dracéna (Dracaena), brečtan (Hedera), fikusy (Ficus), potosovec (syn. šplhavnica, Epipremnum), zelenec (Chlorophytum), monstera (Monstera), kalanchoa (Kalanchoe) či rôzne druhy orchideí. Okrem izbových rastlín sa týmto spôsobom pestujú aj rôzne druhy zeleniny ovocia či byliniek.

Najbežnejšie pestovanou zeleninou sú šaláty, rukola či špenát. Hydroponickým pestovaním týchto rastlín ušetríme veľa času nakoľko ich nebude potrebné pravidelne zalievať a ušetríme veľa priestoru. Častokrát sú hydroponicky pestované aj paradajky či reďkovky.

Mnohí záhradkári tvrdia, že hydroponicky vypestované bylinky majú lepšiu chuť a intenzívnejšiu vôňu. Vhodnými kandidátmi sú napríklad bazalka, mäta, pažítka či petržlenová vňať.
Hydroponické pestovanie je ideálne pre ľudí, ktorí si chcú doma vytvoriť oázu pokoja  a zároveň mať zaneprázdnený životný štýl. Takéto rastliny nie je potrebné presádzať, hnoja sa raz za 4 až 6 mesiacov, zálievka je raz za 2 až 4 týždne (podľa veľkosti kvetináča či hydroponického systému) a vyznačujú sa zdravím a dlhovekosťou nakoľko majú vyvážený prístup vzduchu, vody, živín a svetla.

Nakoľko sa jedná o veľmi „čistý“ spôsob pestovania je táto metóda veľmi vhodná pre alergikov – eliminuje sa tu vznik plesní a množenie rôznych patogénov. Okrem toho má hydropónia rôzne ďalšie výhody.

Výhody hydropónie

Lepšia kontrola rastu

  • Môžeme tu presne nastaviť zloženie živín, pH, teplotu a osvetlenie rastliny
  • Rastlinky rastúce v hydroponických systémoch majú často silnejšie korene a rastú rýchlejšie ako tie, ktoré vyrastajú v zemi 

Šetrenie vody

  • Hydroponické systémy využívajú podstatne menej vody ako tradičné pestovanie rastlín v pôde.  Voda systémom cirkuluje, a teda sa neodparuje a ani neodteká.
  • Zálievka je potrebná raz za 2 až 4 týždne (podľa veľkosti kvetináča či hydroponického systému) 

Šetrenie priestoru

  • Hydroponické systémy môžu byť postavené aj vertikálne, čo maximalizuje využitie malého priestoru. Toto je obzvlášť výhodné v mestskom prostredí, kde je priestor na prvom mieste. Hydroponické systémy môžu byť postavené v malých priestoroch ako sú balkóny, strechy či vnútorné priestory budov, čo umožňuje pestovanie lokálnych potravín v priestoroch, kde by to inak tradičným spôsobom nebolo možné.

Žiadne pesticídy

  • Pretože hydroponické systémy sú uzavreté a kontrolované, škodcov a choroby je možné ľahko zvládnuť, nie sú teda potrebné chemické pesticídy. 

Vyššia efektívnosť pestovania a vyššie výnosy

  • Hydroponický systém umožňuje celoročné pestovanie a môže produkovať vyššie výnosy na štvorcový meter ako tradičné poľnohospodárske metódy.

Bezpečnosť potravín

  •  Je menej pravdepodobné, že hydroponický systém bude kontaminovaný pôdnymi patogénmi, čím sa znižuje riziko chorôb prenášaných potravinami 

Zníženie vplyvu na životné prostredie

  • Hydroponický systém môže znížiť množstvo hnojív a odtoku vody, ktoré môžu poškodiť blízke vodné toky a ekosystémy. 

Šetrenie času a vyššie pohodlie

  • O rastlinky sa nemusíte báť počas víkendov či dovoleniek
  • Rastlinky nie je potrebné pravidelne presádzať
  • Pri vertikálnych záhonoch sa už nemusíte zohýnať 

Žiadne problémy s pôdou

  • Nemusíte hľadať správnu pôdu
  • Nestane sa, že by ste rastlinku preliali a pôda by bola dlhodobo mokrá

Vyššia čistota a zdravotné výhody

  • Bohatšie olistené rastliny pomáhajú zvyšovať vlhkosť vzduchu v interiéri či pohlcujú viac škodlivín z okolia
  • Žiadne špinavé ruky po presádzaní či zárodky chorôb, škodcov a plesní z pôdy
Nákupný košík