Lopatkovec (Spathiphyllum)
Lopatkovec alebo Toulcovka (latinsky Spathiphyllu) je elegantná a nenáročná rastlina, ktorá si v posledných rokoch získala srdcia mnohých pestovateľov. Patrí do čelade aronovitých a tento tropický druh pochádza zo strednej a južnej Ameriky. Existuje približne 50 druhov Lopatkovcov od maličkých, ktoré majú v dospelosti približne 20 cm, až po druhy vysoké v dospelosti aj 120 cm. Aké Lopatkovce napríklad poznáme?
- Spathiphyllum wallisii, ktorý je najčastejšie pestovaných druhom v domácnostiach
- Spathiphyllum floribundum, ktoré kvety sú väčšie a plnšie oproti wallisii a majú príjemnú vôňu
- Spathiphyllum cochlearispathum, ktorý má typické zvlnené listy
Jeho lesklé zelené listy a nádherné biele kvety dodajú vášmu interiéru nielen estetický vzhľad. Okrem toho, že poteší vaše oko je Lopatkovec aj prírodnou čističkou vzduchu. Dokáže absorbovať a neutralizovať škodlivé látky ako formaldehyd, benzén alebo rôzne druhy plynov, čím prispieva k zlepšeniu kvality vzduchu v interiéri. Je to nenáročná trvalka, ktorej pestovanie zvládnu aj začiatočníci.
Informácie o starostlivosti
Svetelné podmienky
Lopatkovec preferuje rozptýlené svetlo. Priame slnečné lúče môžu poškodiť jeho listy a spôsobiť rýchlejšie vysychanie, takže ho umiestnite na miesto s dostatkom nepriamého svetla. Nevadí mu ani tmavší kút.
Zalievanie
Táto rastlina má rada vlhkú pôdu, ale nie premočenú. Zalievajte ju pravidelne, avšak dbajte na to, aby medzi zalievaním pôda trochu preschla. Preliaty Lopatkovec poznáte podľa žltnúcich listov. Nedostatočne zalievaný Lopatkovec zas spoznáte podľa hnednúcich koncov jeho listov.
Vlhkosť
Lopatkovec miluje vlhké prostredie a teda vysokú vlhkosť vzduchu. Umiestniť ho môžete napríklad do kuchyne či kúpelne. Pravidelné rosenie listov pomôže udržať potrebnú vlhkosť.
Teplota
Ideálna teplota pre rast Lopatkovca je medzi 18 až 24 stupňov Celzia. Vyhnite sa extrémnym teplotám a prievanom, ktoré by mohli rastlinu poškodiť.
Umiestnenie
Je dobré umiestniť ho k oknu orientovanému na sever alebo východ, dostatočne ďaleko od zdroja tepla. Od mája, keď skončia mrazy, môžeme Lopatkovec umiestniť aj na dvor či balkón. Pri umiestnení dbajte aj na to, že má toxické účinky na ľudí a domáce zvieratá – môže spôsobiť podráždenie trávacieho traktu či dýchacieho systému.